גברים ממאדים ונשים מנוגה???

אחד החברים הטובים שלי סובל -בלשון המעטה- עם נשים במערכות יחסים. בכל פעם שאנחנו מדברים על זה הוא תמיד אומר לי "עזוב שי, אין מה לעשות. גברים ונשים רוצים דברים שונים ולכן זה אף פעם לא ילך". קשה להתווכח עם הקביעה הזאת, מי מאיתנו לא מכיר את גברים ממאדים ונשים מנגה. לסופרים היה מאד חשוב להוכיח לנו את הנקודה הזאת והם בעצמם התגרשו בסופו של דבר-הוכחה מוחצת לכל דבר ועניין. חוץ מזה יש אינסוף מחקרים שמראים שלנשים יש אוריינטציה רגשית למערכות יחסים מגיל מאד צעיר וגברים הם יותר פיזיים ונוטים לחפש פתרונות. במילים אחרות העניין הזה סגור ואין על מה לדבר. אנחנו שונים ולכן זה לא עובד. אבל שנייה לפני שאתה מסביר לעצמך את הקשיים שאתה מתמודד איתם בקביעה הזאת אני רוצה לשאול אותך שלוש שאלות שלטעמי לא מתעמקים בהם מספיק כאשר מדברים על השוני בין גברים ונשים.

במה גברים דומים לנשים?

האם מישהו טרח לשאול במה אנחנו דומים? ברגע ששואלים את השאלה הזאת כמות עצומה של תשובות מתחילות לעלות. בוא נבדוק את חלקם ביחד. גם גברים וגם נשים מצמיחים שיער בגוף, יש לשניהם זוג עיניים, כמעט כל האיברים הפנימיים שלהם זהים וגם החיצוניים. שניהם יכולים להגיע לאורגזמה ואצל חלקנו הגדול זה קורה באזורי הרבייה בגוף. גם גברים וגם נשים משתמשים בשפה, נולדים באותה דרך ועוד מיליון דברים שאם נתחיל לפרט אותם אתה תתחיל לנחור. ברמה הזוגית גם גברים וגם נשים סובלים מהעדר תשומת לב, חוסר הקשבה ובדידות. המנעד הרגשי הוא זהה רק שההתמודדות עם הרגשות היא אחרת. אילו היינו סופרים כמה מהדברים הם שונים בין גברים ונשים וכמה מן הדברים הם דומים נדמה לי שזה היה מסתיים בתבוסה מוחצת לטובת הדמיון. במילים אחרות יש בינינו הרבה יותר דמיון מאשר שוני והמחקרים האחרונים רק מראים עוד ועוד דברים דומים. רק שזה לא מעניין אף אחד. בדיוק כפי שאתה לא נפלת מהכסא כשהסבתי את תשומת לבך לכך שגם לך וגם לאשתך יש אף עיניים ושפתיים הרי זה טריוויאלי. זה שזה טריוויאלי לא אומר שזה לא חשוב זה פשוט אומר שזה מוסט הצידה ולכן אנחנו שוכחים עד כמה אנחנו דומים.

איך זה שיש לנו תיעוד של לא מעט זוגות שאוהבים וחיים טוב לאורך שנים?

אם השוני בינינו -שבהחלט קיים בין גברים ושנים- אינו מאפשר למערכות יחסים לעבוד מהיכן מגיעים כל המקרים המתועדים של זוגות ברחבי העולם שחיים ביחד במשך שנים ומקיימים קשר זוגי אוהב? האם מדובר על מוטנטים שיצאו מאקס מן? אם אתה מטיל ספק בקיומם אתה מוזמן להיכנס ולקרוא את המחקרים של ד"ר טום ברדבורי וד"ר ג'ון גוטמן ועוד רבים אחרים. ישנם הרבה זוגות שטוב להם ביחד. עולה השאלה איך זה שאותו שוני שקיים בין המינים אינו מחבל בקשר הזוגי שלהם. מדוע הם אוהבים ולא מתגרשים? התשובה נעוצה בכך שהם מצאו דרכים להרחיב את הדימיון ולאהוב את השוני. אין להם ניסיון לגרום זה לזאת לחשוב באותה דרך, לאהוב את אותם דברים ולהיות זהים. הם למדו להנות ולהעריך את השוני.

האם באמת הן כולן אותו דבר?

לפעמים יוצא לי לפגוש אנשים לאחר הרצאה ואז הם אומרים משהו כמו "וואוו, אתה כל כך מבין במערכות יחסים ונשים. בטח אתה בן זוג אידיאלי". ההערה הזאת מאד משעשעת בעיני משום שהיא מכילה בתוכה את הנחת היסוד הבאה. כל הנשים הן זהות או לפחות מאד דומות ואם אתה מתעסק במערכות יחסים אתה כנראה מבין נשים היטב ולכן היית יכול לענות על צרכיה של כל אחת. או אם לאשתי טוב איתי ואני יודע לכאורה כיצד נשים בנויות אז אני יכול לענות על צרכיה של כל אישה בצורה יוצאת דופן. נכון להיום ברור שזה לא נכון. נשים הן מאד שונות אחת מהשניה. במילים אחרות אותם דברים שאני עושה מול אשתי ומזכים אותי בנקודות רבות עלולים לגרום למישהי אחרת להתאכזב קשות. מי שהתנסה בדייטים מכיר את התופעה. אתה פוגש באותו שבוע 2 נשים שונות אחת חושבת שאתה מקסים והשנייה מנסה לסיים את הערב בהקדם אפשרי. בכל זאת אתה אותו בן אדם אז איך זה שהפערים הם כל כך גדולים? התשובה נעוצה בכך שנשים הן מאד שונות אחת מהשניה. הדבר שבאמת יקבע האם אתה תרגיש בבית בתוך הזוגיות זה לא המומחיות שלך בנשים-אין כזה דבר- אלא המומחיות שפיתחת בהיכרות עם בת זוגך.

אז בפעם הבאה שתהיה במפגש עם כמה חברה ואיזה חבר או קולגה יאמר לך "וואלה אחי אין מה לעשות, נשים זה עם אחר" תזכור שלא מדובר פה על הערה אנתרופולוגית או ביולוגית. ברוב המקרים מדובר בהערה שמהולה בכאב כלשהו. כחבר טוב חייך תפגין אהבה ותאמר לו "וואלה"… כי טכנית הוא צודק בהחלט יש גם שוני בין גברים ונשים. אבל יש גם הרבה דמיון ולכן זאת לא באמת סיבה מדוע מערכת יחסים לא תוכל לצמוח ולהתפתח לקשר נפלא.

אם אהבת את התוכן הזה ואתה מעוניין לקבל עוד ממנו 

2 Comments

  1. ענת אוקטובר 2, 2017 at 5:50 am

    מאמר מצוין – תודה על האינפורמציה המאירהֱ

    • shai tzaphir אפריל 14, 2018 at 9:07 am

      תודה ענת

Comments are closed.